Vánoce

Vánoční kapr

Leták – Nech kapra žít
Kapří parte
Kapr – plakát

 

NECH KAPRA ŽÍT!
„Tradiční české vánoce“ vycházejí z módy. Stále víc převážně mladých lidí si uvědomuje, že vánoce byly zbaveny jakéhokoli kouzla a staly se jen vějičkou pro obchodníky. Odmítají je trávit podle „českých tradic“ – po týdnech stresu vytočeného na maximum se ocitnout v hromadě odpadků a nových krámů, které pořídili svým blízkým, kterým se stydí říct, že je mají rádi a záleží jim na nich. Součástí nesmyslných českých vánočních tradic je i zabíjení kapra. Není nic absurdnějšího, než spojovat „svátky klidu a míru“ s konzumací zvířat, která doplácí na to, že jsme si my, lidi, vymysleli svoje svátky a z jejich zabíjení jsme udělali tradici. Konzumace vánočního kapra je zvrácený a barbarský zvyk založený na bolesti a utrpení cítících a živoucích zvířat. Kapři během toho, co se dostanou na vánoční stůl, projdou několika zastaveními své křížové cesty, která si nezadá s mučením křesťanských mučedníků. Proto je naprosto vyšinuté, že právě křesťané udělali z utrpení těchto zvířat naši tradici. Pojďme se podívat na její jednotlivé body.

Zastavení první: Výlov
Během výlovu rybáři tlučou do vody dlouhými tyčemi a stahují sítě. Vyděšené ryby se v boji o život snaží uniknout, ale jsou vlákány do léčky, z níž není úniku. Rybáři se spolu s obchodníky s rybami chovají jako kdyby ryby nebyly živé bytosti. Ve skutečnosti mají ryby vyvinutý nervový systém, který jim umožňuje pociťovat bolest, strach a stres.

Zastavení druhé: Transport
Transport ryb probíhá v podmínkách, které připomínají holokaust. Shodnými body je snaha o maximální efektivitu při přepravě na smrt, při níž je opomíjena bolest, nepohodlí i stres živých bytostí. Jde o to je namačkat na co nejmenší místo co nejvíc. Kapři jsou přepravováni v otřesných podmínkách, kde je v minimálním množství vody namačkáno maximální množství ryb.

Zastavení třetí: Prodej
Potlučené, vystresované a napůl mrtvé ryby jsou drženy v kádích, které by byly malé i pro každou jednu z nich. Snad nikoho se zdravým rozumem nemůže nechat v klidu kontrast mezi všeobecně proklamovanou a žádoucí vánoční pohodou a tratolišti krve na nárožích. Buďme rádi, že kapři nemohou křičet bolestí. Prodavači často při zabíjení vrazí rybě prsty do žáber, čímž jí ještě před smrtí způsobí další, velmi ostrou bolest.

Zastavení čtvrté: Domácnost
Někdo drží kapra kvůli čerstvosti ve vaně nebo v umyvadle, a jedná se jen o další barbarství. Ve vaně kapr nemá podmínky ani vzdáleně připomínající přirozené prostředí. Rodiče, kteří se domnívají, že s živou rybou přinesou dětem domů kousek přírody, učí místo respektu k životu děti vnímat zvířata jako věci, které lze koupit, vlastnit a zabít, a tak v nich pěstují bezcitnost. Stejně tak nevhodné je pustit kapra zpátky do řeky, zesláblá ryba má prakticky nulovou šanci přežít.

Jediným správným řešením je ryby na vánoce nekupovat a jejich prodej otevřeně bojkotovat. Vánoce a mrtvá zvířata k sobě nepatří! Pojďme se společně vysmát českým tradicím. Veganskou alternativu k vánočnímu kaprovi na štědrovečerním stole najdete mimo jiné na…

Víc o veganství a cool recepty:
veganotic.cz
veganka.cz
veganodaktyl.veganka.cz
soucitne.cz