Kolín

Prohlášení k pozastavení činnosti FNB Kolín

Food not Bombs Kolín dočasně pozastavilo svoji činnost. Důvodů pro to je hned několik – někteří aktivisté se odstěhovali z okolí našeho působiště, další již nemají zájem být v rámci FNB tak aktivní a jiní jsou unaveni tím, že veškerá iniciativa ležela poslední dobou takřka pouze na nich. Mimo to se nám nepodařilo vyřešit některé otázky spojené s fungováním kolektivu, například jak nevařit jídlo pouze pro lidi z kolínského azylového domu, ale oslovit i ty, kteří žijí přímo na ulici.

Za těch několik let fungování kolektivu jsme toho zažili opravdu hodně. Učili jsme se organizaci zdola, bez šéfů a vůdců. Řešili jsme, jak shánět peníze na fungování kolektivu, prodávali jídlo na koncertech, psali letáky, vláčeli várnice plné veganského guláše tam a zase zpátky a učili se vařit s co nejmenšími náklady. Objevili jsme kouzlo dumpster divingu a poznali pokrytectví supermarketů, v nichž nám vedení tvrdilo, že žádné jídlo nevyhazují – a v jejichž kontejnerech jsme našli kila kvalitního pečiva a zeleniny.

Učili jsme se solidaritě. Poznali jsme rozpačitost z přehnané vděčnosti těch, kteří si chodili pro jídlo, i radost z prostého poděkování a ocenění naší iniciativy. Stanovovali jsme hranice, když od nás „naši strávníci“ chtěli marihuanu nebo něco jiného, kvůli čemu jsme za nimi opravdu nepřijeli.
Měli jsme radost z každého, kdo se k nám přidal a na „rozdáváních“, na kterých se nás sešlo třeba patnáct, jsme zažívali okamžiky naplněné nadějí a vizemi lepšího světa. Zažili jsme schůzky, na kterých jsme v restauraci museli srážet tři stoly k sobě – tehdy jsme odhlasovali zákaz kouření na schůzích a nikdo pod návalem desítek návrhů a projednávaných akcí na cigaretu ani nepomyslel.

V poslední době to byly schůzky, na nichž nás sedělo pár u malého stolku v zaplivaném baru u nádraží, kde jsme nad pivem a s cigaretami v rukou chmurně uvažovali, co dál.
Tolik k minulosti. Jsme anarchisté a nevidíme důvod k nostalgickému ohlížení se za lepšími časy našeho kolektivu – místo toho se díváme do budoucna. I když FNB Kolín dočasně pozastavilo činnost, rozhodně to pro nás není důvod k pasivitě. Včera jsme vařili jídlo pro bezdomovce, dnes uvažujeme – co dál? Možností je nepočítaně. Jistě víme, že ať už budeme dělat cokoli a ať už tato naše aktivita dopadne jakkoli, nevzdáme se a vždy si najdeme jiný způsob, jak vzdorovat bezohlednému systému ničícímu naše životy. Naše vlajka je černorudá. Rudý je náš vztek, naše naděje, naše láska, úsvit, který zahání beznadějnou noc, do níž jsme se narodili. A černá je barva těch, kteří se odmítají vzdát.

S pozdravy a přáním mnoha sil,

kolektiv Food not Bombs Kolín

kontakt: kolin [zavináč] food-not-bombs.cz